WEB KAMERASI İLE GEZEGEN FOTOĞRAFLARI ÇEKMEK

  1. Philips ToUcam Genel Bilgiler
  2. ToUcam Ham (RAW) modifikasyonu
  3. QCFocus İle görüntü yakalamak
  4. Ham Videoları Normal Avi Formatına Çevirmek
  5. Video Karelerini Birleştirerek Fotoğraf Elde Etmek
  6. Tüm yazılar PDF halinde

Philips ToUcam II Pro - RAW Modifikasyonu

Tüm gelişmiş kameralar görüntü verisini ham (Raw) olarak kaydetme yeteneğine sahiptir. Ham veri sıkıştırılmadığı için daha detaylı ve kaliteli görüntüler oluştumak mümkün olacaktır. Çoğu web kamera böyle bir yeteneğe sahip değildir. ToUcam'ın ham veri göndermesini sağlayacak WcRmac adında bir yazılım mevcut. Yazılımla ilgili detayları http://www.astrosurf.com/astrobond/ebrawe.htm adresinden temin edebilirsiniz. Bu sayfa içerisinde uygulama, uygulama ile birlikte kullanmanız gereken makroların son sürümleri, web kameraların ham modu ile ilgili detaylı bilgiler ve son olarak ta modifiye ettiğiniz kameranızla beraber kullanabileceğiniz diğer yakalama ve işleme programlarına bağlantılar mevcut.

DİKKAT!
Yukarıdaki bağlantıda okuyacağınız uyarıyı tekrarlamak istiyorum. Bu uygulama ve makrolar web kameranızın Eeprom'unu yeniden programlamaktadır. Bu işlem sırasında web kameranıza kalıcı zararlar verebilir ve kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Bu konuda tüm sorumluluk size aittir!

Adım adım ToUcam RAW Modifikasyonu:

1) Öncelikle yukarıdaki bağlantıda bulabileceğiniz WcRmac uygulamasını indirip zip'le sıkıştırılmış dosyayı açın. Setup.exe'ye çift tıklayarak uygulamayı bilgisayarınıza kurun.

2) Yine aynı sayfada "LAST NEWS" başlığının hemen altında ben bu yazıyı yazarken sürüm 1.4 "Macros Bond version 1.4" olan makroların en son versiyonlarını da indirin. Bu dosyayı da açıp içindekilerin hepsini "C:\Program Files\TWIRG\WcRmac\macros" dizinine kopyalayın. Eğer standart kurulum yaptıysanız dizin bu şekilde olmalı, aksi taktirde uygulama nereye kurulduysa oradaki macros dizini altına kopyalamanız gerekecek.

3) WcRmac uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki şekilde çalışacaktır.

4) Kamera ile gelen yazılımları ve sürücüleri çoktan yüklemiş olduğunuzu varsayıyorum. Şimdi bir yakalama programı çalıştırmalısınız. Bu şekilde kamera aktif hale geçecektir. ToUcam II pro ile beraber gelen Philips VRecord olabilir örneğin. Çalıştırın ve kameradan görüntü gelsin.

5) Daha sonra WcRmac uygulamasında "OK - I take full responsibility using this program" kutucuğunu seçerek, uygulamayı çalıştırırken kameraya gelebilecek zararların tüm sorumluluğunu kabul ettiğinizi beyan etmelisiniz.

6) Yukarıdaki "WebCam" menüsünden "DS Interface" seçeneğini seçin. Aşağıdaki görüntü gelecektir.

Web kameranızın üzerine tıklayıp "Connect" tuşuna basın. Bu aşamada kameranız ile iletişim kurulup makrolar listelenecektir.

7) Web kameramızın Eepromunu yakmadan önce şu anki halini kaydetmekte fayda var. Bunun için önce "Binaries" sekmesine tıklayın ve daha sonra da "Get current and Save as" tuşuna basın. Mevcut Eeprom bilgisini her ihtimale karşı kaydedin bir kenarda dursun.

8) Tekrar "Macros" sekmesine dönün. Yukarıdaki ekranda 0102 numaralı seçenek COLOR RAW mode benim için en uygun seçenek. Eğer siyah beyaz kameranız varsa ya da web sitesini incelerken sizin için diğer modlardan birinin daha uygun olacağına karar verdiyseniz onu seçin. "Run checked" tuşunda tıkladığınızda son bir mesaj gelecek ve "Evet"'e tıkladığınızda Info yazan bilgi ekranında "Macro(s) success" mesajını göreceksiniz (Bir problem çıkmayacağını umuyoruz).

9) Artık Philips ToUcam web kameranız raw moduna geçmiştir. Unutmayın bu mod sadece gece gökyüzü fotoğrafları çekebilmeniz için optimize edilmiştir. Kamerayı normal kullanmak isterseniz tekrar eski haline getirmeniz gerekecektir. Bunun için 0104 numaralı "Restore Original Datas and Factory Settings" makrosunu çalıştırın. Eğer hala sorunlar varsa binaries bölümüne kaydettiğiniz eeprom datasını kameraya geri yazın.

10) Her makro çalıştırdıktan ve kamera RAW ya da Normal moda döndükten sonra kameranın yeni ayarlarla sağlıklı çalışması için aşağıdaki görüntüde olduğu gibi yakalama programı içerisinden "Video Kaynağı - Camera Controls" ekranına gelip burada "Factory - Restore" tuşuna basmanız gerekecektir. Aksi taktirde kamera doğru çalışmayabilir. Aslında kamera her saçmaladığında bu tuşa basmak çok faydalı olabiliyor.

Fatih Büyüktaş, 15/07/2006 - www.buyuktas.com