WEB KAMERASI İLE GEZEGEN FOTOĞRAFLARI ÇEKMEK

  1. Philips ToUcam Genel Bilgiler
  2. ToUcam Ham (RAW) modifikasyonu
  3. QCFocus İle görüntü yakalamak
  4. Ham Videoları Normal Avi Formatına Çevirmek
  5. Video Karelerini Birleştirerek Fotoğraf Elde Etmek
  6. Tüm yazılar PDF halinde

PHILIPS TOUCAM II PRO Web Kamera

Philips ToUcam II Pro

Toucam II ilk CCD kameram. İnternet'te araştırma yaptığınızda hem bu modelin hem de daha eski modellerin yoğun olarak astrofotoğrafi amaçlı kullanıldığını görebilirsiniz. Bu web kameralar özellikle gezegen ve tabii ki ay fotoğrafları çekmek için çok uygun. 640x480 boyutlarında 5-60 kare/s AVI filmi çekebiliyor. Uzun süreli pozlama yapamadıklarından derin uzay fotoğrafları için uygun değiller. Ancak buna da çözüm bulunmuş. Eğer ilginizi çekiyorsa buraya tıklayarak ToUcam II Pro'ya nasıl uzun süreli pozlama yaptıracağınızı öğrenebilirsiniz. Ancak bu işlemleri yapacak alet edevatım ve yeteneğim olmadığından (ve kamera büyük ihtimalle çöpe gideceğinden) ben uzun süreli pozlama için uygun fiyatlı Meade Deep Sky Imager 'ı satın aldım.

Philips ToUcam Pro II Teknik Özellikler:

Video kaydı
Sıkıştırma formatları :  MPEG1
60 kare/saniye VGA (640x480)
 
Hareketsiz Resim Çekme
Görüntü sensörü boyutu :  1/4" inç
Görüntü sensörü tipi :  CCD
Resim dosya formatı :  JPEG
1.3MegaPiksel 1280x960
 
Kamera
Hassasiyet :  1 lx


İlk satın aldığımda heyecanla birtakım görüntüler elde etmek için kameraya kendim bir göz merceği adaptörü yapmayı denedim. Bunun için herhangi bir 35mm kamera film kutusunun altını kesip düzgünce yapıştırarak ya da benim yaptığım gibi bantlayarak sonuç alabilirsiniz. Tabii kutuyu düzgünce kesmek gerekli. Ayrıca kameranın gereksiz alt parçasını ve elbette küçük objektifini çıkarmalısınız.
ToUcam Parçaları

Çok şık durmuyor elbette ama ilk satürn fotoğraflarımı bununla çektim. Özellikle 2x Barlow kullandığımda objeyi ekranda bulmak epeyce zor oldu. Biraz tecrübe ettikten sonra bunun tam düzgün kesemediğim ve yapıştıramadağım fotoğraf film kutusu nedeniyle olduğuna karar verdim.

Scopetronix'ten Webcam Adapter #1 siparişi verdim. Eğer siz farklı bir web kamerası kullanıyorsanız, birçok kameraya uygun adaptör burada var. Bu adaptörü kullanmaya başladıktan sonra 2x barlow'la dahi hiç problemsiz kolayca görüntüler alabildim. Bu adaptörleri gerçekten tavsiye ederim.
Fatih Büyüktaş, 15/07/2006 - www.buyuktas.com