Hayalleri Taksim'e Teleskop Kurmak

Çeşitli meslek gruplarından 15 kişi, gökyüzünü izlemek için Ali Kuşçu Astronomi Topluluğu (AKAT)'nu kurdu. Amatör astronomların en büyük hayalleri teleskoplarını Taksim Meydanı'na kurup gelene geçene gökyüzündeki güzellikleri seyrettirmek.

Kimi doktor, kimi elektrik mühendisi, kimi reklamcı, kimi de din dersi öğretmeni. Birbirinden farklı meslek gruplarındaki bu insanları yer değil de gök ilgilendirince Ali Kuşçu Astronomi Topluluğu'nu (AKAT) kurdular. Ellerinde dürbün ve teleskopla gökyüzündeki renkli dünyanın peşine düşen AKAT'çılara tek engel "Buradan gökyüzünü izlemek yassah hemşerim." diyen bekçiler.

Osmanlı döneminin en büyük gökbilimcisi Ali Kuşçu'dan adını alan AKAT, 1997 yılında bir avuç amatör astronom tarafından kuruldu. Dergilerde gördükleri galaksileri, gaz bulutlarını, yıldız kümelerini, 88 takımyıldızını canlı görmek isteyen AKAT'çılar, asıl mesleklerinin yoğun temposundan sıyrılarak 15 günde bir toplanıp gökyüzünü konuşuyorlar. Düzenledikleri gezilerde gezegenleri en iyi görebilecekleri açıyı arıyorlar. Evrendeki hareketlilik insan hayatına göre çok daha yavaş ilerlediği için onları en çok 'Satürn'ün çevresindeki halkayı tam olarak görebilmek, Venüs ve Ay'ın aynı anda hilal durumuna gelmesi ve Samanyolu'nun kendini göstermesi' heyecanlandırıyor. En büyük hedefleri ise, teleskoplarını Taksim Meydanı'na kurup gelene geçene gökyüzünü göstermek ve yukarıdaki güzellikleri herkesin fark etmesini sağlamak. Hem de büyük teleskoplarını ve dürbünlerini gören park bekçilerinin korkuya kapılarak, "Hemen gidin buradan." demelerini göze alarak.

AKAT'ın vizyonu, bir amatör astronomi topluluğu olması. Misyonu öncelikle İstanbul'da; ama genelde Türkiye çapında amatör astronomiye ilgi duyup tek başına bir şeyler öğrenmeye ve yapmaya çalışan insanları bir araya getirmek, yardımlaşabilecekleri bir platform sunmak. Bugün 15 üye sayısına ulaşan AKAT'çılar arasında bir de din dersi öğretmeni var. Giresun'da bir lisede din dersi öğretmenliği yaparken AKAT ile internet aracılığı ile tanışan Fehmi Bucaklar, en aktif üyelerden birisi. Öğrencilerine astronomi sevgisini aşılamaya çalışan Bucaklar, İzmir Aliağa Lisesi'ndeki yoğun eğitim-öğretim temposu sebebiyle AKAT'ın gözlem gezilerine eskisi gibi sık katılamıyor. Ancak Bucaklar, evindeki teleskopuyla gökyüzünü izlemeyi ihmal etmiyor.

Elektrik mühendisi olan AKAT kurucularından Nermin-Ferhat Şirin çifti her fırsatta teleskoplarını alıp gözlem yapmaya çıkıyor. Şehir ışıklarının, astronomların gökyüzünü görmesine engel olduğunu belirten Şirin çifti, 17 Ağustos depreminin olduğu gece, müthiş bir fırsat yakaladıklarını söyledi. Şirin çifti, "Işık kirliliği bize engel olduğu için 17 Ağustos gecesi elektrikler kesilince müthiş bir görüntü belirdi. Vakit geçirmeden dürbünlerimizi alıp parka gittik. Burada sırtüstü yatarak Samanyolu'nu izledik. Herkes korkudan parka giderken biz meraktan soluğu orada almıştık." dedi.

AKAT grubu daha geniş kitlelere seslerini duyurabilmek ve yeni üyeler bulabilmek amacıyla web sayfası açmış. İnternet üzerinden 'http://www.akat.org' adresinden AKAT'a ulaşabilir, e-mail listesine de 'E-Mail Üyelik Formu'nu doldurarak üye olabilirsiniz. Liste aracılığıyla astronomi ve toplulukla ilgili sorularınızı yönelterek, astronomi ile ilgili tartışmalara katılabilir, güncel gelişmelerle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Mustafa Gün / İstanbul

06.05.2002Geri Ana Sayfa