Ali Kuşçu Astronomi Topluluğu Nedir, Niye Var?


Ali Kuşçu Astronomi Topluluğunu (AKAT), astronomiyle amatör olarak ilgilenen bir grup insanın 1997 yılında  internet aracılığıyla birbirlerini bulması ile oluştu. 

Hepsi yoğun tempolu işlerde çalışan bu yoğunluk içinde hobilerine zor da olsa vakit ayırmaya çalışan öğrencilik ve gençlik sınırını geçmiş amatörler. Amaçları tabii ki amatör astronomiyi tanıtmak ve yaygınlaştırmak, astronomiye ilgi duyup tek başına birşeyler öğrenmeye ve/veya yapmaya çalışan amatörleri biraraya getirmek, çaba ve çalışmalarında kendilerini geliştirebilecekleri ve yardımlaşabilecekleri bir ortam sunmak. Ancak vakitleri fazla olmadığı için örgütlü bir tanıtım yapmak yerine iş yerlerindeki, çevrelerindeki arkadaşlarına astronominin büyülü dünyasını anlatarak amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Astronomi hızlı bulaşan bir hastalık değil ancak bir kez yıldız tozu yutuldumu kolay da kurtulunmuyor. Bu topluluk görünüşte çok heyecanlı ve dinamik değil ancak Türkiye'de başta üniversitelerde olmak üzere faaliyet gösteren çeşitli Amatör Astronomi Klüplerinin üniversite öğrencilerinin okulda bulundukları yıllar boyunca katıldıkları bir faaliyet olmakla sınırlandığı düşünülecek olursa AKAT ağır ancak sağlam adımlarla amacına ulaşmayı sürdürecek.

AKAT üyeleri 15 günde bir toplanarak astronomi ile ilgili sohbetler yapıyor, önceden saptadıkları bir konuyu bir üye hazırlayıp diğerlerine sunuyor. Bireysel olarak yaptıkları çalışmaları diğerlerine aktarıp, fikir alıyorlar. Arada bir de iki  üç gecelik kamp faaliyetleri ile gözlem yapıyorlar. Bu faaliyetler önümüzdeki yıllarda artacağa benziyor.

AKAT'ın vizyonu, bir amatör astronomi topluluğu olması; misyonu ise öncelikle İstanbul'da ama genelde Türkiye çapında amatör astronomiye ilgi duyup tek başına birşeyler öğrenmeye ve/veya yapmaya çalışan insanları biraraya getirmek, çaba ve çalışmalarında kendilerini geliştirebilecekleri ve yardımlaşabilecekleri bir platform sunmak. Topluluğun en büyük hedefi günün pardon gecenin birinde teleskoplarını Taksim meydanında kurup gelene, geçene gökyüzünü göstermek ve yukarıda gerçekten çok güzel bir şeylerin olduğunu fark ettirmek.

AKAT'ın bir toplu e-mail listesi ve bir de web sayfası var. E-mail listesine, E-Mail Üyelik Formunu doldurarak üye olabilirsiniz. Liste aracılığıyla astronomi ve Toplulukla ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz, astronomi ile ilgili tartışmalara katılabilir, güncel gelişmelerle ilgili bilgi edinebilirsiniz; ayrıca Topluluk içi haberleşmenin önemli bölümü liste aracılığıyla gerçekleşmekte. Öte yandan internet üzerindeki http://www.akat.org adresinden AKAT'a  ulaşabilir, Topluluk'tan güncel haberler, amatör astronomi ve Topluluk üyeleri hakkında bilgi edinebilir ve üyelik için başvurabilirsiniz. 

Neden Astronomi?

AKAT, aralarında Tıp ve mühendislik doktorası yapmış üyeleri de olan, hepsi yüksek öğrenimlerini tamamlamış kişilerden oluşmaktadır tabiiki pozitif bir bilim olarak astronomiyi tartışmaktalar ancak, astronominin fizik ve matematik boyutundan ziyade görüntülerin güzelliğine kapılmaktadırlar. Dergilerde resimlerini gördükleri galaksileri, gaz bulutlarını, yıldız kümelerini teleskoplarından "canlı" olarak görür. Belgelemek için fotograf çekerler. Tüm bunların dışında astronomi, 88 takım yıldızı, bunları oluşturan yıldızlarla mitolojiyi de sevdiren ve birbiriyle bağlantılı öykülerle daha da keyifli bir çalışma alanı oluşturmaktadır.
 
  
Ana Sayfa